Władysława Żbikowska 1

Nazwisko rodowe Żbikowska, Władysława
Nazwisko po małżeństwie Piaszczyńska
Płeć kobieta
Wiek przy zgonie 69 lat, 8 dni

Zdarzenia

Zdarzenie Data Miejsce Opis Źródła
Narodziny 1 Grudzień 1902 Łękowo    
Ogólne

Akt Chrztu nr 347 Łękowo
Działo się w osadzie Grajewo 1 /14/ grudnia 1902 roku o godzinie 1 po południu. Stawił się osobiście Adam Zbikowski /Żbikowski/ 47 lat mający, szlachcic w Łękowie mieszkający, w obecności Adama Myszkowskiego 45 lat sługi kościelnego, a także Szymona Skarżyńskiego 74 lat mających gospodarzy obu w Grajewie mieszkających, okazał Nam dziecię płci żeńskiej oświadczając, że urodziło się ono w Łękowie 18 listopada /1 grudnia/ bieżącego roku o godzinie 5 rano z prawowitej małżonki jego Anny z Mścichowskich 43 lat mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie świętym dziś przed księdzem Ignacym Bruszewskim wikarym w Grajewie odbytym nadano imię Władysława, a rodzicami jego chrzestnymi byli Józef Żbikowski i Anna Modzelewska. Akt ten okazującemu i świadkom wszyscy nie piśmienni odczytany został przez nas tylko podpisany.
Urzędnik Stanu Cywilnego ks. Lendo

Zgon 9 Grudzień 1971 Łękowo    

Rodzice

Relacja do osoby początkej Nazwa Data urodzenia Data zgonu Relacje wewnątrz tej rodziny (jeśli nie wg narodzin)
Ojciec Adam Żbikowski1855
Matka Anna Mścichowska1859
         Władysława Żbikowska 1 Grudzień 1902 9 Grudzień 1971
    Brat (rodzony)     Antoni Zbikowski 22 Styczeń 1890
    Brat (rodzony)     Marian Zbikowski 1 Sierpień 1900 9 Czerwiec 1980

Rodziny

Rodzina Czesław Piaszczyński iWładysława Żbikowska

Związek małżeński Mąż Czesław Piaszczyński ( * 9 Lipiec 1901 + ... )
   
Zdarzenie Data Miejsce Opis Źródła
Umowa małżeńska 10 Styczeń 1923      
Ogólne

Intercyza
Nr repertorium 53/21
Działo się w mieście Grajewie powiatu Szczuczyńskiego dnia 10 stycznia roku 1923. Przede mną Kazimierzem Dziekońskim notariuszem przy Wydziale Hipotecznym Sądu Pokoju w Szczuczynie, w kancelarji mojej w mieście Grajewie przy ulicy Boguszewskiej w domu pod nr 43 znajdującej się, w obecności dwóch osobiście mi znanych i prawem wymagane przymioty posiadających świadków, obywateli w mieście Grajewie zamieszkałych Piotra Żochowskiego i Grzegorza Mikuckiego stawili się znani mi 2 osób do działań prawnych zdolni obywateli państwa polskiego: 1. Czesław Piaszczyński, 2. Władysława Żbikowska dwudziestoletnia panna i 3. ojciec jej Adam Żbikowski wszyscy we wsi Łękowo gminy Bogusze powiatu Szczuczyńskiego zamieszkali i zeznali akt tej treści:
§1. Władysława Żbikowska panna i Czesław Piaszczyński kawaler oświadczyli, że maja zamiar zawrzeć z sobą związek małżeński i w skutek tego ... na przyszłość swoje stosunki majątkowe w następujący sposób;
§2. Majątek jaki każdy z przyszłych małżonków posiada ... i jaki w przyszłości każdy z nich otrzymać może poprzez spadek ... darowiznę lub przez zrządzenie losu, stanowić będzie każdego z nich oddzielną własność - ... zaś ... zdobędą w czasie małżeńskiego pożycia przez pracę i ... , będzie stanowić wspólną własność obojga małżonków.
§3. Czesław Piaszczyński oświadczył, że obecny jego majątek składa się z drobnoszlacheckiej części ... w ograniczeniu wsi Łękowo powiatu Szczuczyńskiego położonej, powierzchni około 56 morgów obejmującej z zabudowaniami, nabytej od małżonków Sulewskich (?) za sumę marek 2 miliony ..set tysięcy, na mocy aktu przed ... ... w dniu 8 stycznia roku bieżącego ... zeznanego;
§4. Władysława Żbikowska oświadczyła, że jej majątek składa się z gotówki w kwocie marek jeden milion czterysta tysięcy i jednej klaczy dwuletniej maści gniadej wartości przeszło sto tysięcy marek, które to gotówkę i klacz ma jej wydać brat jej Władysław Żbikowski jako udział majątkowy, w zamian wyznaczonej przez ojca jej Adama Żbikowskiego na zasadzie aktu zeznanego przez b. notariuszem w Szczuczynie Zaleskim 27 stycznia /9 lutego/ 1901 roku ... spłaty majątkowej w kwocie rubli 300.
§5. Czesław Piaszczyński przyznaje, że wzmiankowane w §3 ... sumy marek jeden milion 400 tysięcy i jednej klaczy od Władysława Żbikowskiego przyszłego szwagra swojego otrzymał z odbioru kwituje i powyższą sumę 1400000 marek i klaczy jako posagu przyszłej swej żony Władysławy Żbikowskiej, ... na jej ... na całym swoim ruchomym i nieruchomym majątkiem ... swej drobno szlacheckiej części ziemskiej we wsi Łękowo położonej od Sulewskich nabytej;
§6. Współstawający Adam Żbikowski oświadczył, że na zawarcie związku małżeńskiego swej córki Władysławy z Czesławem Piaszczyńskim zgadza się.
§7. Treść art. 208 K.C. stronom ogłoszono, Akt ten wobec wyżej wymienionych świadków stawającym odczytany, przez nich co do treści i co do skutków ... i jako zgodny z dobrą ich wolą ... i podpisany został. Pierwsze wypisy należy wydać stronom oraz Władysławowi Żbikowskiemu. Stemplowe ... Skarbu: od intercyzy marek 20, a pokwitowanie sumy marek 1 500 000,- marek 7500,- i ... miasta marek 207 500,- ...
Podpisy: Czesław Piaszczyński, Adam Żbikowski, Z upoważnienia niepiśmiennej Władysławy Żbikowskiej za nią ten akt podpisuje mieszkaniec miasta Grajewa Leon Piekarski. Jako świadkowie ... aktu stwierdzamy, że akt ten podpisał Leon Piekarski za niepiśmienną Władysławę Żbikowską z jej upoważnienia.
Piotr Żochowski, Grzegorz Mikucki , Dziekoński Notariusz

Małżeństwo 15 Styczeń 1923 Grajewo    
  Dzieci
Nazwa Data urodzenia Data zgonu
Antoni Piaszczyński
Marian Piaszczyński
Czesław Piaszczyński
Hieronim Piaszczyński
Henryk Piaszczyński
Józef Piaszczyński7 Czerwiec 192918 Styczeń 2012
  Atrybuty
Rodzaj Wartość Notatki Źródła
_UID Y2JJF0P0-E241-058B-YE40-YE400Z7CQ2FB
 

Odwołania do źródeł

  1. Importuj z Untitled_1.ged